Otwarcie wystawy „Kaszubi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie”

W dniu 7 września br. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach została otwarta wystawa pt.: „Kaszubi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947”.

Gośćmi honorowymi spotkania byli: mjr Edmund Popieliński, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kpt. Wacław Butowski, radiooperator w czołgu 24 Pułku Ułanów 10 Brygady Kawalerii Pancernej, kpt. Henryk Bajduszewski, mechanik czołówki naprawczej w Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych i obecnie Prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz por. Czesław Chmara żołnierz 25 Pomorskiego Batalionu Piechoty 8 Brygady Piechoty. Na wystawie obecna była młodzież z Katolickiej Szkoły Podstawowej z Kartuz, młodzież z Zespołu Szkół z Kiełpina oraz licznie przybyli mieszkańcy Kartuz.

Wystawę przygotowano we współpracy z naszym muzeum, które zapewniło część pamiątek wojskowych i osobistych po żołnierzach między innymi 1 Dywizji Pancernej oraz 2 Korpusu Polskiego. Pamiątki po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, po swoich bliskich, przekazali także: Pani Danuta Rek, Pan Kazimierz Socha-Borzestowski, Pani Anita Maryńczak-Prądzyńska, Pani Iwona Pipka, Pan Marian Jeliński oraz Pan Ryszard Mielewczyk. Na wystawie zostały zaprezentowane między innymi odznaczenia, odznaki i oznaki, dokumenty, fotografie, umundurowanie i wyposażenie, a także pamiątki osobiste związane z Kaszubami walczącymi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Głównym celem wystawy jest upamiętnienie żołnierzy  Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W tym roku mija 70 rocznica rozwiązania legendarnych formacji, jakimi były Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz 75 rocznica sformowania 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W dywizji tej oraz w 2 Korpusie Polski gen. Władysława Andersa służyli również żołnierze z Kaszub.

Wystawę można oglądać do 7 października br. w godzinach otwarcia Muzeum Kaszubskiego.