Spotkanie z rodziną płk Józefa Baumanna, dowódcy 4 Kresowego Pułku Artylerii Lekkiej

Spotkanie z rodziną płk Józefa Baumanna, dowódcy 4 Kresowego Pułku Artylerii Lekkiej

W dniu 9 września br. mieliśmy ogromny zaszczyt spotkać się z Panią Barbarą Kordulską, córką płk Józefa Baumanna (dowódca 4 Kresowego Pułku Artylerii Lekkiej 5 Kresowej Dywizji Piechoty). Podczas rozmów zaznajomiliśmy się z niezwykle ciekawymi szczegółami z życia Pana pułkownika, a także licznymi pamiątkami wojskowymi i osobistymi.

Niezwykłą niespodzianką na zakończenie spotkania było przekazanie przez Panią Barbarę płaszcza wraz z teczką swego ojca naszemu muzeum w depozyt. Jeszcze raz składamy najserdeczniejsze podziękowania na ręce Pani Barbary. Niniejszym chcielibyśmy również podziękować rodzinie Pani Barbary za możliwość spotkania, a także Panu Waldemarowi Stopczyńskiemu i Marcinowi Wojciechowskiemu za zaproszenie. Oczywiście, przekazane pamiątki będzie można obejrzeć w ramach przyszłej ekspozycji stałej muzeum.

Emocje jeszcze w nas nie opadły…

Poniżej przedstawiamy przebieg służby wojskowej płk Józefa Baumanna.

płk Józef Baumann – żołnierz armii austro-węgierskiej i Legionów Polskich (3 Pułk Piechoty Legionów, 4 Pułk Piechoty Legionów, 1 Pułk Artylerii Legionów). Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej (m.in. 9 Pułk Artylerii Polowej, 11 Dywizjon Artylerii Ciężkiej). W okresie międzywojennym między innymi kwatermistrz w 11 Pułku Artylerii Lekkiej i zastępca dowódcy 33 Dywizjonu Artylerii Lekkiej. Uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 roku. Po rozbiciu oddziału dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Przedostał się na Litwę, po czym został aresztowany i wywieziony do ZSRR. Żołnierz Armii Andersa (szef sztabu w 7 Pułku Artylerii Lekkiej i dowódca 8 Pułku Artylerii Lekkiej). Następnie zastępca dowódcy 4 Pułku Artylerii Lekkiej. Od dnia 19 lipca 1943 roku dowódca 4 Pułku Artylerii Lekkiej. Wraz ze swoim pułkiem przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego we Włoszech, biorąc udział między innymi w bitwie o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Po zakończonych działaniach bojowych wraz z pułkiem rozpoczął pełnienie służby wartowniczej. Mianowany na stopień pułkownika z dniem 1 stycznia 1946 roku. W marcu 1947 roku wstąpił do Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Odznaczony między innymi Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *