Media o nas

Podczas sobotniej imprezy Wehikuł Czasu, która odbyła się w Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim można było spotkać zarówno rycerza, jak i żołnierza z czasów II wojny światowej czy Księstwa Warszawskiego. Chętni mogli stanąć w szranki z rycerzem Piotrem, przyjrzeć się mustrze żołnierskiej, posiedzieć w jeepie Willysie lub sprawdzić jak to jest w okopie.Powstał blog mający na celu przybliżanie zagadnień związanych z szeroko pojętymi militariami z okresu II wojny światowej, ale i nie tylko.


 


W czerwcu Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych z Borkowa miało ogromną przyjemność wzięcia udziału w rajdzie szlakiem 1 Armii Wojska Polskiego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Pancerny Skorpion” (Szwadron Wojskowych Pojazdów Historycznych) z siedzibą w Opolu, celem upamiętnienia wielkiego wysiłku bojowego polskich żołnierzy walczących u boku wojsk Armii Czerwonej podczas II wojny światowej.


 


W pierwszych dniach kwietnia w wielu polskich miastach miał miejsce finał wielkanocnej akcji charytatywnej pod nazwą „Paczka dla Bohatera”, podczas której wolontariusze odwiedzili weteranów i kombatantów walczących o wolność, suwerenność i niepodległość Polski w formacjach Wojska Polskiego, u boku zachodnich sojuszników w koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu, a także byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów oraz osoby represjonowane przez PRL. W akcji wzięli udział także entuzjaści historii z Trójmiasta


 


Wyzwolenie Redy, impreza dla miłośników militariów, odbyła się z udziałem między innymi ekipy z Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych z Borkowa. Zobacz zdjęcia!


 


Akcja „Paczka dla Bohatera” organizowana jest już po raz szósty. W jej trakcie zbierane są dary dla weteranów, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy też 1 i 2 Armii Wojska Polskiego. Akcję zainicjował Tomasz Sawicki z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 12 Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina. W tym roku w akcję angażuje się również Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych z Borkowa.


 


Do Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych, znajdującego się tuż przy drodze na Kartuzy, wjechał kolejny eksponat. Jest to drugowojenny Dodge WC-63


 


Wygląda na to, że Kaszuby to prawdziwa mekka dla coraz to nowych placówek o charakterze motoryzacyjno – militarno – muzealnym. Już wkrótce swoje drzwi otworzy kolejne ciekawe muzeum. Tym razem w podkartuskim Borkowie.